Розробки уроків

Мета: ознайомити учнів з біографією і творчістю поетеси ; виховувати старшокласників за допомогою мистецтва слова.
Обладнання: збірки поезій Г.Костів – Гуски , відеоматеріали, мультимедійні презентації.
Епіграф: Убережи мене, убережи
Від слів чужих і від чужої слави,
Допоможи мені , допоможи
Стежки й дороги обминуть лукаві,
 Щоб не спіткнутись на котрійсь із них,
Лицем не впасти у багно пекуче,
Спаси мене від сліз гірких і лих ,
 Від сумнівів , що часто душу мучать . Розправ в польоті крилонька мої.
 В годину скрутну і хвилину спраглу,
 Поезіє , на береги твої
 З буденності я так ступити прагну !
Г.Костів-Гуска.
Хід заходу
I.   Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя.
Борщівський край багатий своїми талантами . Це художники , музиканти 5
співаки , письменники . Вихідці з Борщева - Роман Андріяшик , Олександр
Астафєв , Климентина Попович - Боярська ? Ганна Костів - Гуска , Яків
Гніздовський .
II.    Оголошення теми та мети заходу.
Сьогодні ми познайомимось з життєвим і творчим шляхом Ганни Костів -
Гуски та й з самою поетесою . Ганна Михайлівна присутня на нашому уроці.
III.    Повідомлення учнями біографії поетеси.
1-й учень:


Метрична книга... В ній усі народження , шлюби ,смерті Бабинців упродовж десятків літ. Післявоєнні роки... 1947 рік ? 18 квітня. «У жителя села Бабинці Михайла Гуски і дружини його Ганни народилася дочка Ганна ». Так записано в тій церковній книзі.
Але тоді ні батьки , ні родина , ні односельці не могли й уявити собі, що новонародженій дівчинці судилася доля особлива , популярність велика , слава народна.
Маленька Ганнуся росла жвавою та допитливою дівчинкою. Її цікавило все-все-все. Вона дуже любила природу , трепетно оберігала кожну травинку, квіточку 5 деревце . Відчувала єдність з природою . Пізніше писала :
Природо ! В нас одна душа. Мені сестрою ця калина. І я не винна , я не винна , Що виросла з її куща . Коли радісно було на душі чи гірко , Ганнуся бігла до своєї подруги - " як світ , старої , Нічлави ". їй довіряла всі свої таємниці.
. .Трепетна Нічлаво ! Щоразу ? як на сповідь , йду сюди
Дівчинка іноді почувалась дуже самотньою , одинокою , пізніше це вилилось її поезії:
Ще дні даровані на виріст , Ще збила пальця - море сліз . А вчора знов лелека з вирію Подружці братика приніс. А я одна росту удома...
Та ні, не одна...
А в мене в згадці : рік той п'ятдесятий ,
Від всього світу сховане село .
 Як все навкруг співало і цвіло ,
 Коли цю ляльку принесли у хату !
 Раніш не бачена , немов заморське диво ,


Лежала на подушці в пелюшках .
Подружки так несміливо й щасливо
По черзі колисали на руках .
Я з нею спала . Годувала з ложки .
Таблетки з нею разом ми пили .
Була вона капризна навіть трошки
Ми з нею в мами дочки дві були .
Батьки дівчини високо цінували християнську мораль і старанно прищеплювали її своїй дитині.Найцінніші істини
людського буття карбувалися у дитячому серці  з молоком матері.
Боже , молюся до Тебе !
У річці Йордані стою .
Відхили мені краєчок неба ,
Дай побачити велич Твою !
Школяркою Ганнуся була старанною , відповідальною , сумлінною . З
усіх уроків , напевно , найбільше припала до душі біологія . Адже по
закінченні школи вступила до Чортківського медичного училища .
Пам'ятаєте , Ганно Михайлівно , студентські роки ?
Наполеглива дівчина не зупинялась на досягнутому .Вступила до
Тернопільського медичного інституту. А пригадуєте , пані Ганно , сивого
професора , що хмурив сердито брови ? А суботній день в галасливому
гуртожитку ? Конспекти , практичні ...Правда , було романтично ?..
Не бачила нікого :
Ні неба , ні людей .
Тобою день кінчався
І починався день.
Та й чи можна було щось чи когось бачити або чути , крім свого Ярослава ,
молодого хірурга з Вільхівців.
"Я топлюся в повені кохання.
Хоч ковток повітря , хоч ковток ! "
А пізніше :


"І я твоя . І так незвично
Від слова теплого " дружина ".
І ось вона дружина , потім мати :
Сьогодні синочок до мене
Вперше виразно : - Мамо !..
.. .1 стало тепліше на світі
Від першого слова дитини .
Здалося : життя моє світле
Почалось із цієї днини .
Ще не знайдено ліки від хвороби душі, але ви , Ганно Михайлівно ,
працюючи лікарем - психотерапевтом , зцілювали людські душі словом .
Сьогодні Ганна Костів - Гуска - дружина , мама ,бабуся , велика
поетеса , перекладач , Член Національної Спілки письменників України .
Автор поетичних збірок
"Автограф вірності"
" Нічлава "
"Цвіте біля хати калина "
"Червоні коралі"
"Зона"
"Зелені свята"
"Голгофа"
"Страсна дорога"
"Цей тихий сум вечірнього вікна "
"Червоні кетяги калини "
"Я доторкаюся до Слова ..."
" Неприручена пташка" - переклад з білоруської.
"Жоржиновий вогонь" - книга ліричних пісень.
За важку й наполегливу працю поетеса стала лауреатом літературних
премій ім . братів Лепких , 2002 р «Благовіст" , 2003 р. та міжнародної
премії ім. І. Кошелівця , 2003 р.


Твори поетеси перекладені білоруською , киргизькою , російською , італійською мовами та мовою есперанто. Депутат Тернопільської обласної ради 3 і 4 скликань. Нагороджена Орденом княгині Ольги 3 ступеня. Почесний громадянин Борщівського району.
Сьогодні ми бачимо красиву , щасливу жінку "з знадливим блиском очей задоволену життям , радісну , бо , мабуть , здійснились усі її мрії , бажання .
.. .Чи ще комусь там зірка квола Шлях метеором перетне ?
А я шепчу : "Спасибі, доле ,
 За те , що вибрала мене ! "
Крізь усе життя Ганна Костів - Гуска пронесла у своєму серці щиру любов до Батьківщини. їй болить душа за Україну . Адже так може сказати тільки справжній патріот :
Отче наш ! Стаємо на коліна ! Молиться до Тебе Україна. За невинні душі убієнні : За ті, що спалені, потоплені, розстріляні, Що під зіркою Полин живцем зотліли , Що в жнива голодними у землю впали Й житнім колосом над світом проростали... Отче ! Молиться до Тебе Україна . Ця земля обкрадена і зраджена , руїна ... Дивиться благально Тобі в очі. Поможи їй вижити ? наш Отче !
Поезія Г.Костів- Гуски у значній її частині насичена національною проблематикою . Це виражається у присутності національних символів - хати ? калини , криниці, хліба , ріки .Найбільше це втілено у збірках "Автограф вірності " , "Нічлава "Цвіте біля хати калина


Заходжу в вересень ,
 як в теплий отчий дім :
Мене чекає коровай пшеничний ,
Червоні яблука , і гіркуватий дим ,
 І музика весіль осінньо-звична .
 Батьківська хата в вересень вросла
 Тугим корінням ясенів кронастих ,
 А мамина посріблена коса
Зітхає про розлуку і про щастя .
Тут я нап'юся гожої води
 Із джерела , того , що на осонні.
 Нечутно мати підійде : - Гляди
 Як швидко-швидко виросла ти , доню !
 І я , і моя вишня піднялась ,
 І буйним цвітом вкрилася калина...
Отут для мене вперше почалась
Моя найкраща в світі Україна .
Г.Костів - Гуска завжди тяжіла до духовної лірики .Релігійними мотивами наснажені майже усі її твори , що увійшли до збірок "Голгофа " і "Страсна дорога
Отак собі жив просто чоловік .
 Чи бідував ? Ніхто не міг сказати .
 У клопотах він доживав свій вік . Сусідів мав , звичайно , небагатих . Давив олію. Мав іще осла .
 Служив багатим . Працював на полі
І раптом слава просто так прийшла , Хоч він на неї не чекав ніколи . ..
.Росли маслини , кілька деревець . Тулилась хатка збоку від дороги .
- Я йшов додому , ніс сухих дровець ,
І сів спочити , сповнений тривоги .
І раптом тут зчинилося таке !
Прямує натовп на гору Голгофу ...
 Ведуть аж трьох .
 Один з них ледве йде .


Я й підійшов : - Дай поможу хоч трохи .
 Бо всі ми люди .Як-не-як - брати .
 Одна в нас кров . І Бог один над нами .
 І взяв хреста . І стало легше йти.
Бо Він вже був побитий , із синцями .
А ще на Гору далеченька путь .
На Нього глянув я - душа зчорніла .
Я й не спитав , за що Його ведуть .
 Я промовчав , бо не моє це діло .
Доніс хреста ... І там , вже на горбі,
 Він глянув ще раз в душу мою стерпло . - Тут щось не те , - подумав я собі
И пішов додому ? поки ще не смеркло .
В неділю шум : Ісус воскрес ! Воскрес !
 И мене питали : чи Його я знаю ?
Уперше бачив . Розділив з Ним хрест ,
 Бо мій мене іще ? іще чекає ...
У збірці "Цвіте біля хати калина " є цікавий образ мальви-мами . Він не новий в українській поезії , але Ганна Костів - Гуска зуміла наповнити його новим змістом .
Побіля хати мальви в ряд .
 Квітки в них сонячні, ласкаві.
 Тут таємниче пахне сад ,
 Мохнатий жук повзе по лаві.
 У цім саду живуть дива .
У ньому страшно вечорами
Тут завмирають всі слова ,
І я мерщій біжу до мами .
 Сховатись в теплих рукавах.
 Я ще така мала , мізинчик .
 А потім вилечу на шлях
Чекать від зайчика гостинчик .
 На стіни пнеться виноград.
Дитинства час ! Солодка квітко !
 Як відцвіла ти швидко-швидко
 Лиш біля хати - мальви в ряд ...


Головний образ у збірці "Зона" - трагічний , сумний і такий актуальний для українців - образ чорного болю . Поетеса замислюється над страшною Чорнобильською катастрофою .
Цей чорний біль ніколи не мине
В душі землі, в душі мого народу.
Він зачепив своїм крилом мене ,
Мій сад , і небо , і пречисту воду .
Цей чорний біль страшніший від проклять -
І, наче смерть , квапливий , невблаганний .
Свята земелько ? як тобі болять
Невидимі радіаційні рани .
Піврозпад йоду - тільки вісім днів .
А скільки літ тобі пектиме груди
Цей стронцій ? що на тебе пилом сів ,
Той цезій , що розсипаний повсюди .
Піврозпад болю .Де його закон ?
Хто встановив на душу його мірку ?
Піврозпад болю .. .Не жахливий сон ,
Бо нам усім від нього в горлі гірко
Піврозпад болю . Для усіх один .
Нестримний у жагучій коловерті.
У божевільнім відліку годин
Над світом стрілки часу розпростерті.
Піврозпад болю . Він довіку твій .
Тобі із ним судилося прожити .
Вціляє у десятку чорний біль ,
У корінь роду ? в серцевину жита .
Підступно , з розмахом ? в колиски немовлят ,
В калини квітку , у джерельну долю ...
Як чорний біль , німі ліси кричать ...
На кожного із нас - піврозпад болю .
У відчуванні природи  Г. Костів - Гуска близька до язичницького світосприймання . Особливо це проявилося у поезії "Зелені свята" , що дала назву одній із найкращих збірок . Християнське свято Трійці в обряді святкування зберегло виразні язичницькі традиції клечання хати .
Буяє ліс зеленим світлом ,
 Душа і щедра , і багата .
Зело пахуче так розквітло -


Зелені свята !
Зелене гілля носять з лісу , Клечають урочисто хату. Підніме завтра день завісу - Зелені свята !
Відчиняться широко двері,
 В календарі - святкова дата . Ідуть з язичницької ери
Зелені свята !
За образами - цвіт калини ,
І пахне на долівці мята .
І входить Мати-Україна
В Зелені свята !
Образів у ліриці поетеси багато . їх джерело - це рідна батьківська хата , стежки дитинства , спогади юності .тихоплинна Нічлава , мальовнича природа краю . Усе це переживається душею , осмислюється розумом і викладається словами ,
Сюди мої дороги і стежки
Вертаються .
 І тут душі радіти .
Тут мама виглядає з-під руки
 На шлях-дорогу чи не їдуть діти . Старенька хвіртка голосно скрипить , Горить півонія вогнем червоно .
 Криниці око . І її болить ,
Що не була давно я тут .Учора
Сорока скрекотала у вікні,
 Сусідам вістку рознесла неспинно .
 Як лагідно , як легко тут мені,
 Як сонячно , як тепло , як дитинно .
З особливою любов'ю творить поетеса образ хліба . Для неї хліб - це першооснова і сенс життя .
Пектимуть хліб ? звичайний житній хліб ,
Із кмином хліб пектиме нині мама .
 Аж полум'я виблискує на стіл ,
Сміється піч сяйними язиками .
 Найбільша простота - печений хліб ! Довершений за формою і змістом . Вернутися на батьківський поріг 5


Яке це щастя : в мами руки в тісті !
 І свято в хаті : мама хліб пече .
 Окраєць теплий я беру щасливо .
 У хату синій присмерок тече ,
На лавці хліб - людське найбільше диво !
Образи річки Нічлави в однойменній збірці теж набуває символічного
звучання . Нічлава - стихія , яка зростила , живе джерело , з якого поетеса
черпає своє натхнення .
Маленька річка . Низькі береги .
Спокійне плесо .Дерев'яний міст .
Моє село біліє навкруги .
В садах господарює падолист .
Яке близьке і рідне серцю все .
Ах , осене , печаль твоя ласкава !
Як світ стара , пливе моя Нічлава ,
Спокійні води до Дністра несе .
Під вербами на березі стою :
Отут Вітчизна почалась для мене .
Ці пагорби , ці ясени , ці клени
Вбираю в душу сонячну свою .
Моя колиско , перші тут сліди ,
Початок пісні - трепетна Нічлаво !
Щоб слово по-новому зазвучало ,
Щоразу 5 як на сповідь , йду сюди .
Моя Нічлаво ! Доленько моя !
Од верб - зелена , а від неба - синя .
Я приведу сюди дочку і сина ,
Щоб полюбили край свій так , як я .
Образи дитинства також набувають постійного виміру : як спогад поетеси про особисте минуле , так і символічний образ дитинства як світу наївності, щирості, невинності, чистоти .
Звучить пісня "Білила мама полотно..." 1-2 куплети .
Білила мама полотно
І сорочки із нього шила


В дитинство я вертаюсь знов
По тих дорогах , мов на крилах . Там пахне дощиком рясним ,
 Там п'є веселка воду з нами ,
 Там , закотивши рукави ,
Полотна білі стелить мама .
 І пальцем свариться мені
За ті сліди , немов листочки ,
Мені дитинством пахнуть знов Старенькі мамині сорочки .
 Були полотна ті, мов світ ?
 Для мене білими й новими .
 Із них початок брав мій день
І десь кінчався він за ними . Стелила мама полотно
 Мені під ноги долю слала .
По тих відбілених стежках
 Я із дитинства виростала .
 Стелила мама полотно
Своїми білими руками .
Білила мама полотно ,
Білила осінь коси мамі.

Мотив дитинства у ліриці поетеси збагачено образом пам'яті. вона пише про батька , який повернувся з війни і "сіє у полі жито на долю ? на щастя людям ," Але в пам'яті живе жах війни вже стільки літ .
Батько сіє жита
Мій батько з війни Повернувся живий ... Лиш пам'ять про неї Застряла осколком у грудях . Він сіє , він сіє У полі жита
На долю , на щастя людям ... А вранці в неділю В задумі сіда На лавку побіля хати : - Засохла земля,
Це б на завтра дощу ! - І ниють шрами у тата . Мій тато з війни Повернувся живий !


Можна окремо виділити у творчості поетеси і образ матері . Він
присутній у кожній збірці . Це і Мати-Україна , Мати-Природа , Мати
Божа і Мати , що народила і виховала .
Є безліч слів . Одне з них - найсвятіше .
Не меркне ніччю . Не перецвітає .
Про нього складені пісні і вірші,
Із ним душа напровесні світає .
Воно - бальзам .Воно , немов причастя .
В нім серця жар і смуток серпанковий ,
Промовлю "мама" - і замре від щастя
Моя душа . І оживе з цим словом .
Слова -як грім . Як дощові краплини .
Зціляють серце , мов пташки на вітті.
Та слово "мама" на вустах дитини
Солодше усіх слів на цьому світі.
Мотиви кохання , спогади юності, перше кохання теж виразно
звучать у творах поетеси . Коханий чоловік постає то в образі "доброго
князя" , то "русявого хлопця-березня" , то "парубка смаглявого" , і навіть
"неначе бога" .
Мені аж страшно : ти - неначе Бог !
Єдине залишається - молитись .
Чому нас доля вибрала обох ?
Хто перший мусить серцем спопелитись ?
Напевно , я ! Багрянцем верховіть
Горять ліси , димлять ліси осінньо .
Перегоряють почуття повільно
І плавляться на золото чи мідь ...
Горів так довго-довго листопад :
Спалив весь ліс , вже повернув до поля .
А я стою край шляху , як тополя , -
Ані вперед ступити , ні назад .
Звучить пісня "Визирає бузок на вулицю ..."
V. Ганна Костів -Гуска у спогадах сучасників .


Відеоматеріал з виступом критиків та літературознавців Петра Івановича
Сороки і Петра Івановича Довгошиї .
Що таке "поезія" у Вашому житті ?
Над чим працюєте зараз ?
Хто Ваші вчителі у поезії ?
З ким із сучасних письменників Ви знайомі особисто ?
Як відносяться у сім'ї до Вашої творчості ?
Діти пішли Вашими стежками ?
Що читаєте самі ? З якого носія ?
Чи існує для Вас якесь табу у творчості ?
Що Ви у житті сприймаєте негативно , а що цінуєте ?
Жінка , яка йде у творчість : чого набуває і що втрачає ?.








         Тема. Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

  Мета: узагальнити та поглибити знання учнів про число іменників; дати відомості про іменники, що вживаються тільки у формі однини чи тільки у формі множини; вчити доцільно вживати такі іменники у власному мовленні; виховувати любов до  природи, вміння помічати світ навколо себе.
 Тип уроку: комбінований.
          Обладнання: підручники, картки, таблиці, роздруковані тексти, конверти    із завданнями, мультимедійна дошка

Перебіг уроку
                                                                                                          (Слайд 1)
Неба вяне просінь, і мете, мете
                                                Жовтокоса осінь листя золоте.
                                                                                В.Сосюра

І. Організаційний етап. 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Актуалізація опорних знань.
1.  Робота на дошці за картками.
  Розподілити слова за родами:
Картка №1
Чоловічий  рід           Жіночий рід          Середній рід           Спільний рід
Інженер                      майстерність         волосся                    нахаба
Батько                         радість                   ягня                         сирота
Холод                          піч                          сонце                      
Картка №2
Син                              осика                      малювання             тихоня
Сніг                             корова                    кіно                         плакса
Човен                          кімната                   журі
Капрі                           Говерла

 2.  Бліц-опитування.( Слайд 2,3,4)
1)    Іменники, що називають професії, посади, які можуть означати осіб чоловічої та жіночої статі належать до ( чоловічого роду).
2)    Іменники на –а, -я, -о, що служать для характеристики осіб чоловічої та жіночої статі належать до ( спільного роду).
3)    Не мають роду іменники, які вживаються лише в ( множині).
4)    Якою граматичною ознакою є рід іменників (постійно).
5)    Назвіть непостійні граматичні ознаки іменників (число, відмінок).

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 5)
Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.
ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1.     Лінгвістичний експеримент. (Слайд 6)
 (слайд )
   І-група                                                        ІІ-група
Люди, діти, гуси.                                Людство, молодість, дітвора.
Ножиці, штани,сани.                          Залізо, олово, віск, мед.
Карпати, Суми, Прилуки.                  Хода, читання, хоробрість.
                ІІІ-група
      Робота за підручником,
      теоретичний матеріал на с. 85
Визначити, що означає кожна група іменників і спробуйте поставити їх в однині чи множині, зробіть зі своїх спостережень висновки.
Коментар  учителя
   В українській мові іменники змінюються за числами. Множина іменників утворюється від однини зміною закінчення або наголосу. Іменники, які означають сукупність істот або неістот, що сприймаються, як єдине ціле, називаються збірними і такі іменники вживаються тільки в однині. Назви речовин і матеріалів, почуттів і станів, дій і ознак, більшість власних географічних назв уживаються тільки в однині. Деякі іменники мають лише форму множини. До них належать географічні назви, назви парних предметів, речовин, матеріалів, процесів, станів.

     2. Робота з текстом. (Слайд 7)
    Сьогодні у лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні вогневі барви. Деякі листки, засихаючи, скручуються у дудочку, і коли обережно розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка. Повітря насичене різноманітними пахощами. Невпевнено із-за хмар виглядає сонечко.
     Як же поріділи дерева! Наче довго хтось брів по коліна в опалому листі,  прийшов і навстіж розчинив у лісі тисячу синіх віконець.  Зменшення світла і зміна кольорів у природі навіяли сум.
Завдання: (слайд 8)
Прочитати текст, дати йому назву, визначити тему та головну думку висловлювання. Знайти іменники та записати їх в таблицю.

    Іменники, що мають дві форми
Іменники, що мають лише одну форму
  однини
множини
або однини
або множини
у лісі
клени
повітря
пахощами
листопад
барви
листі

подиху
листки
зменшення

вітерця
хмар
сум

дудочку
дерева


листок
коліна


росинка
віконець


сонечко
кольорів


у лісі



світла



зміна



у природі





3.  Ігрове дослідження-моделювання. (Слайд 9)

У жовтні кожен знає                         та виганяє птахів з гаю

Жовтень ходить по краю                 а осіннього дня  не встиг посміхнутися,
                                                            а вже й вечір

Весняної ночі не встиг                    з великої хмари малий дощ буває
лягти, а вже й ранок

Пояснити значення прислівїв і приказок. Схарактеризувати речення за будовою: назвати прості і складні речення.
Підкреслити іменники, визначити число.
4.     Гра “Погрупуйте слова”.
Групи отримують конверти з словами: їх потрібно погрупувати на дві частини:
- ті, що вживаються тільки у формі однини;
- ті, що вживаються тільки у формі множини.

Радощі                                         врода
Пестощі                                       Київ
Пахощі                                        Дніпро
Карпати                                      ворота
Ножиці                                        сміливість
Граблі                                          чорнило
Окуляри                                      білило
Коноплі                                       гіпс
Сходи                                          мед
Сани                                           малювання
Сіни
Ясла

.
        V.   Систематизація й узагальнення знань.

1.     Як утворюються іменники у формі множини?
2.     Які іменники мають тільки форму однини?
3.     Назвіть іменники, які мають тільки форму множини.

 VІ. Домашнє завдання. (Слайд 10)
 Уявіть собі, що ви художники і потрапили:
І група – у парк  восени;

І група -  в осінній ліс;

ІІІ група – під осінній дощ.

Передайте ваші враження від побаченого, використовуючи іменники, які вживаються тільки у формі множини або тільки у формі однини.

 
    

  

Тема.               Календарно-обрядові пісні, їх різновиди.      
                         Календарно-обрядові пісні літнього циклу: «У ржі на 
                         межі», «Ой біжить, біжить мала дівчина», «Проведу я
                         русалочки до бору», «Купайло, Купайло», «Заплету
                         віночок», «Ой вінку, мій вінку», «Маяло житечко, маяло»,
                         «Там у полі криниченька»
 

Мета:             ознайомити учнів із українською календарно-обрядовою 
                        поезією, її різновидами, визначити роль і місце пісні в житті 
                        народу; дізнатися більше про календарно-обрядові пісні  
                        літнього циклу; навчити розуміти магічну силу обрядових  
                        пісень для наших предків; розвивати вміння виразно і  
                        вдумливо читати їх, коментувати їхній зміст; формувати
                        світогляд учнів; виховувати любов та повагу до славного  
                        минулого нашого народу, до його історії, звичаїв і традицій, до  
                        загальнолюдських цінностей.
Тип уроку:    урок засвоєння нових знань (формування нової компетенції).
Форма проведення:    усний журнал.

Обладнання: аудіозаписи народних пісень, ілюстрації до календарно-
                         обрядових пісень літнього циклу, матеріали про хліб,  
                         прикрашений сніп (дідух); мультимедійна презентація.

Теорія літератури:  народна пісня, анафора, постійні епітети.

     Епіграф.                        Народні пісні для України – все: і поезія,  
                                             й історія, і батьківська могила…
                                                                                                   М. Гоголь
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. 1. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайд 1)
     2. Мотивація навчальної діяльності школярів. (Слайд 2)
ІІІ. Основний зміст уроку

                      Сторінки журналу

          1.       Обрядові пісні українського народу.
     Літній цикл календарної обрядовості (загальна характеристика).
     Русальні пісні.
     Купальські пісні.
     Жниварські пісні: зажинкові, жнивні, обжинкові.

ІІІ.1.    Перша  сторінка «Обрядові пісні українського народу»
     Учитель. Кажуть, що пісня – то душа народу. Пісня супроводжує людину в горі та в радості, у праці та під час відпочинку. І коли наші далекі пращури, змагаючись із грізними силами природи, намагалися «задобрити» злих духів, то поряд із різними магічними обрядовими діями (жертвоприношенням, танцем) звучала й пісня.
     Обрядові пісні українців тісно пов’язані з хліборобським календарем і поділяються на пісні літнього циклу, зимового та весняного.
     Зібрали селяни щедрий урожай із ниви – треба подякувати землі-годувальниці, попросити, щоб і наступного року був добрий ужинок; прийшов час окоту худоби – треба її пошанувати; забарилася весна, ніяк не може здолати люту зиму – потрібно їй допомогти, прикликати піснями-веснянками та «жайворонками».
     Календарно-обрядові пісні виникли в сиву давнину, а з прийняттям християнства набули ще й нової тематичної спрямованості – уславлення Творця за його щедрі дари й ласку до людей.
     Що ж таке народна пісня?
     Народна пісня – невеликий музично-поетичний твір строфічної форми, автором якого є народ.
Особливості народних пісень:
вираження почуттів, переживань, настроїв, роздумів;
стисле повідомлення про обставини, які їх викликали, елементи описів;
висока поетичність мови;
відповідність мелодій словесному тексту;
віршова форма;
малий обсяг;
одночасне виникнення слів і мелодій;
усне поширення;
існування тексту й мелодій у різних варіантах.

Різновиди календарно-обрядових пісень:
Пісні літнього циклу (русальні, купальські, жниварські).
Пісні зимового циклу (колядки, щедрівки).
Пісні весняного циклу (веснянки, гаївки, пісні-ігри).

ІІІ.2.    Друга  сторінка «Літній цикл календарної обрядовості          (загальна характеристика)»
         Учитель уводить шестикласників у чарівний світ усної народної творчості, звернувшись до часів сивої давнини, коли наші предки-слов’яни святкували прихід літа із настанням тепла. Літній цикл народної творчості становить цілісну систему обрядово-поетичних дійств. Як і в інші періоди року, літні ритуали були тісно пов’язані  з найдавнішими культами та віруваннями, древньою міфологією. Знайомлячи учнів із основними святами літа, учитель пояснює, що всі пісні цього періоду можна поділити на такі види: русальні, купальські, жниварські. (Слайд 3)

ІІІ.3.              Третя   сторінка «Русальні пісні»
«У ржі на межі», «Ой біжить, біжить мала дівчина»,                    «Проведу я русалочки до бору»

     Заздалегідь підготовлені учні, які отримали випереджувальне завдання, коротко повідомляють про русальні пісні, їх виникнення та період виконання. Під час своїх повідомлень учні демонструють ілюстрації, власні малюнки.   
     1-й учень.  Русальні пісні – це жанр календарно-обрядової лірики, пов'язаний зі святкуванням Русального тижня. (Слайд 4)
     Русальні пісні виконувалися під час обрядів, пов’язаних із «Зеленими святами» чи «клечальною неділею». За релігійним обрядом – це Трійця. Самі епітети «зелений», «клечальний» вказують на особливість цього свята – вшановувати зелений світ рослинності, яку наші предки одухотворювали. Так само, за стародавніми уявленнями, й люди посмертно могли перетворитися на рослин чи духів, які знаходили собі притулок у лісах, полях, водах. Свято називалося ще «русальним» або «мавським тижнем», під час якого ці фантастичні істоти з’являлися в селі.
     2-й учень. Русалок (мавок, нявок) народна фантазія наділила надзвичайною красою і підступним характером. Це стрункі зеленоокі й русокосі дівчата у легкому прозорому вбранні, уквітчані водяними лілеями чи польовими квітами. Вони можуть сприяти або шкодити людині в її господарських справах; їхнє улюблене заняття – водити танки, а якщо вони побачать необережних юнака чи дівчину, то втягують їх у свої ігрища і залоскочуть до смерті. Проти них існували обереги – часник, полин, яких русалки нібито не переносили й утікали геть.
     3-й учень. Прикрашаючи зеленню хати й подвір’я, водячи з піснями по селу прикрашену гілочками, квітами й листям дівчину – «тополю» ( у деяких місцевостях «берізку», «вербу»), наші предки вшановували рослинний світ і своїх прародичів у ньому.
     Пісні русального типу – ліричні, повні радості життя, світла, простору, духовного здоров’я. Героїні пісень – дівчата, настрій яких співзвучний із природою, що розквітає: «Ой зросла ж я у свого таточка, кохалася в рідної мамочки – ой луги ж мої всі зелені!»
Перегляд слайдів 5-9.
Робота з текстами пісень.
«Ой біжить, біжить мала дівчина»
Виразне читання твору.
Визначення теми (показ русалки, яка, наздогнавши малу дівчину,  
     запропонувала їй відгадати три загадки).
-   Далі над русальною піснею  шестикласники працюють у парах за  
    такими питаннями:
Яку форму має пісня?
Яке повір’я про русалок використане в ній?
Добра чи погана русалка?
Чи вдалося вам відгадати загадку?
Який висновок про мовленнєвий етикет наших предків можна  
          зробити з огляду на звертання «красна панно»?

«У ржі на межі»
Виразне читання обрядової пісні.
Визначення теми (зображення русалки, яка, сидячи на кривій березі, 
     звернулася до дівчат із проханням, щоб ті дали їй сорочку).
-   Опрацювання змісту твору за питаннями:
З яким проханням русалка звернулася до дівчат?
Для чого, на вашу думку, русалці потрібна була сорочка?

«Проведу я русалочки до бору»
Виразне читання твору.
Визначення теми (зображення проводів русалочок до бору, щоб вони  
     не завдавали людям будь-якої шкоди).
     -    Далі над русальною піснею  шестикласники працюють у малих групах  
          за такими питаннями:
Від чийого імені виконується пісня?
Який її настрій?
Чому русалка не змогла зашкодити дівчатам?
Назвіть слова пісні з пестливими суфіксами. Якого звучання  
          надають вони твору?

Рубрика «Порівняй!»
Завдання: порівняти зміст пісень «Ой біжить, біжить мала дівчина» та «Проведу я русалочки до бору».
Висновки.
Перша пісня закінчується трагічно, а в другій – русалка не страшна дівчині.
     Отже, ми переконалися, що ставлення до русалок було неоднозначним.
Однаковий початок окремих рядків в обох піснях: «Ой що…»,           «Да нашого…»
       Повторення однакових слів чи синтаксичних конструкцій на початку віршових рядків чи строф називається анафорою (єдинопочатком).
 Анафора підносить емоційну силу віршів і сприяє композиційній стрункості й завершеності. (Слайд 10)

ІІІ.4.     Четверта  сторінка «Купальські пісні»
     Повідомлення вчителя (одночасно демонструються слайди).
Чи не найвідомішим у липні є свято Івана Купала – свято краси, молодості та самоочищення. Свято припадає на ніч між 6 і 7 липня – період літнього сонцестояння, коли найбуйніше розквітає природа. (Слайд 11)                    З цього часу починається її повільне відмирання. І цей переломний момент обов’язково відзначали. Людина вірила, що магічними силами зможе побороти темні сили. На Купала топили або розривали смерть, яку скрізь називали по-різному: Морена або Марена, Мара, Купало, в ролі якого виступало опудало з соломи, кропиви, прикрашене квітами та пір’ям. Вважалося, що в цю ніч і трави, і води, і роса ставали цілющими.
     Ніч на Купала – найчарівніша: у цей час можна почути мову звірів, побачити чудодійні квіти, найактивніше проявляє себе нечиста сила. Опівночі розцвітає папороть (Слайд 12), загоряється дивним вогнем й одразу ж осипається. Хто встигне вирвати квітку, той віднайде всі закопані скарби, дістане чудодійну силу. Але всяка нечисть стереже цвіт папороті, тому тільки найсміливіші парубки йдуть цієї ночі в ліс.
     Святкуючи Купала, молодь запалює вогнища й стрибає через них, щоб очиститися. Дівчата ворожать, пускають віночки на воду: куди попливе вінок, туди й заміж піде. Якщо два віночки сходяться докупи, то бути закоханим у парі. Перегляд слайдів13-20.
Робота з текстами пісень.
     Учні мовчки читають пісні «Купайло, Купайло», «Заплету віночок», «Ой вінку, мій вінку», а потім виконують завдання.
Учитель показує дітям гілочку деревця (вербову чи березову), на якій прикріплені штучні листочки із запитаннями.
Запитання для відповідей
Знайдіть пісню, в якій змальоване опудало, що стало символом   
          свята, і прочитайте її.
В який момент свята Купала виконувалася пісня «Заплету  
          віночок»? Які почуття та сподівання у ній відтворено?
Знайдіть у текстах анафори, визначте їхню роль.
Що спільного й відмінного в піснях «Заплету віночок» і «Ой  
          вінку мій, вінку»? Які епітети показують, що дівчина закохана?
Яким настроєм пройнята пісня і якою може бути її мелодія?
Перегляд слайдів 21-23.
Теорія літератури.   З’ясувати, які епітети називаються постійними, навести приклади. (Слайд 24)

ІІІ.5.     П’ята  сторінка «Жниварські пісні:
 зажинкові, жнивні, обжинкові» (Слайд 25)

Розповідають про ці пісні два учні (хлопчик та дівчинка), одягнуті в українське національне вбрання.
     Хлопчик-українець.    Жнива – найвідповідальніша пора в житті  хліборобів, адже вчасно зібраний добрий урожай – достаток у домі.  (Слайд 26) Хоча жнива – це виснажлива праця, селяни облагороджували цю пору, бо ж вінцем жнив ставав святий хліб, випечений із зерна нового врожаю. Тому обряди, пов’язані зі жнивами, урочисті.
     У перший день жнив люди вдосвіта йщли в поле. Господар першим зжинав кілька колосочків, його родина співала зажинкові пісні, прославляючи ниву, благаючи, щоб сили природи (відтепер дощ) не завадили зібрати хліб. (Слайди 27-28)
     Дівчинка-українка. Власне жнивних пісень найменше, бо ж було не до співів: працювали під палючим сонцем з раннього ранку до ночі, а кожна згаяна хвилина вартувала дуже дорого.(Слайд 29) Жнивні пісні здебільшого сумні. (Слайди 30-31)
     Найщасливіший момент жнив – обжинки. (Слайд 32) На лану залишали бороду – 9 або 12 стеблин невижатого колосся; її прикрашали стрічками, квітами. Вважали, що після цього нива буде родити надалі, а духи поля не гніватимуться за спорожнілий лан.
     Останній сніп називався дідухом. На Святий вечір він був колись головним атрибутом. Дідух прикрашали і ставили на покуті – найпочеснішому місці. (Слайди 33-34)
     Обжинкові пісні найурочистіші. У них подяка Богові, уславлення хліба, сподівання на новий урожай.
     Пісню «Маяло житечко, маяло» учні аналізують методом незакінчених речень (можна письмово).
Це обжинкова пісня, бо …
Жнива завершилися успішно, адже …
У пісні є персоніфікований образ …
Вінок символізує …
«Чистім полі», «буйного вітречку» – це …
Основна думка пісні – …

ІV. Закріплення набутих знань
Завдання. Доведіть тезу: «Життя наших предків було тісно пов’язане з природою».

V. Підсумок уроку
Рефлексія.
Продовжити речення.
Сьогодні на уроці я дізнався про …
Найцікавішим для мене було …
Найбільше мене вразило …
Хочу більше дізнатися про …

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІ. Домашнє завдання
Самостійно проаналізувати пісню літнього циклу «Там у полі криниченька»;
Вивчити напам’ять одну пісню (на вибір).
     Завдання за бажанням:
-   підготувати розповідь про святкування в родині Різдва.     




Немає коментарів:

Дописати коментар